Maslahatlar

Buyruqlar va so'rovlarni amalga oshirishning boshqa usullari

Buyruqlar va so'rovlarni amalga oshirishning boshqa usullari

Garchi imperativ kayfiyat odamlardan biror narsa qilishni so'rash yoki so'rash uchun tez-tez ishlatilsa-da, boshqa fe'l shakllari ham ishlatiladi. Ushbu darsda buyruqlar berishning eng keng tarqalgan imperativ bo'lmagan usullari keltirilgan.

Infinsitivlar shaxssiz buyruqlar sifatida

Infinitiv (tugaydigan fe'l shakli - yoki, -er yoki -ir) tez-tez ishlatiladi, ayniqsa og'zaki emas, balki bosma va onlayn ravishda, hech kimga hech kimga buyruq berish uchun emas. Odatda bu belgilarda va yozma ko'rsatmalarda ko'rinadi.

  • Misollar: Fumar yo'q. (Chekish mumkin emas.) Hacer clic aquí. (Bu yerni bosing.) Tokar yo‘q. (Tegma.) Sazonar los frijoles y servirlos en un plato. (Fasolni pishirib, idishga soling.) Colgar el teléfono y esperar. (Telefonni osib turing va kuting.)

Buyruqlar berish uchun hozirgi va kelajakdagi zarbalardan foydalanish

Ingliz tilida bo'lgani kabi, hozirgi va kelajakdagi indikativ valentliklar ham muhim buyruqlarni chiqarish uchun ishlatilishi mumkin. Diplomatik bo'lishga harakat qilganingizda, hozirgi va kelajakdagi taranglikni shu tarzda ishlatish odatda amalga oshirilmaydi; ehtimol, ular oddiy ishontirish muvaffaqiyatsiz bo'lganda yoki siz haqiqatan ham ahamiyatli bo'lishga harakat qilsangiz ishlatiladi.

  • Misollar: Comerás el brócoli. (Siz brokkoli yeysiz.) Men llamas mañana. (Siz ertaga menga qo'ng'iroq qilasiz.)

Bilvosita buyruqlar

Boshlanadigan gapdagi subjunktiv kayfiyatdan foydalanib que, bilvosita aytilgan odamdan boshqa birovga buyruq berish mumkin. Quyidagi misollar ko'rsatib turibdiki, kontekstga qarab turli xil inglizcha tarjimalardan foydalanish mumkin.

  • Misollar: Que Dios te bendiga. (Salomat bo'ling.) Que vaya él a la oficina. (Uni idoraga olib boring.) Menga traiga ella sus arxivlari. (Unga fayllarini olib kelishini ayting.) Que en paz descanse. (Omon bo'lsin.)

Birinchi shaxs ko'plik buyruqlari

O'zingizni o'z ichiga olgan guruhga buyruq berishning ikkita usuli bor: ulardan keyin infinitivni ishlatish yoki fe'lning birinchi shaxsiy ko'plik subjunktiv shaklidan foydalanish. Bular odatda ingliz tilida "let" yordamida tarjima qilinadi. Salbiy shaklda (kelmaylik), subjunktiv shakl (emas yo'q vamos a) odatda ishlatiladi. "Ketdik" deyish uchun foydalaning vamolar yoki vomonos; "ketmaymiz" deyish uchun foydalaning vayamos yo'q yoki yo'q vayamos.

  • Misollar: Vamos keluvchi. (Keling ovqatlanamiz.) Komamolar. (Keling ovqatlanamiz.) Komamalar yo'q. (Ovqatlanmaylik.) Vamos xakerlo. (Qani buni bajaraylik.) Xagamoslo. (Qani buni bajaraylik.) Hagamos yo'q. (Buni qilmaylik.)